Атестація робочих місць за умовами праці

Коли керівник уперше чує фразу «атестація робочих місць за умовами праці», то уявляє купу нудної документації. Тому часто виникають запитання: кому потрібна атестація? у яких випадках? що це насправді — «бюрократизм» правових норм чи виробнича необхідність?
Відповідь очевидна. По-перше, у кожного працівника має бути своє робоче місце. По-друге,на робочому місці необхідно створити нешкідливі та безпечні умови праці.

Саме про це і має потурбуватися роботодавець.

А атестацію робочих місць проводять, аби проконтролювати, як роботодавець виконав свій обов’язок.
Тобто атестація робочих місць — це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу. Це досить важлива процедура, за її рішенням працівникам, які працюють у важких і шкідливих умовах праці, надають державну компенсацію.

Атестацію робочих місць першочергово проводять на підприємствах і в організаціях, на яких є потенційно шкідливі та небезпечні виробничі фактори, які можуть негативно вплинути на стан здоров’я працівників.

Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, визначений у постанові Кабінету Міністрів України «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442.

Мета атестації робочих місць полягає у врегулюванні відносин між роботодавцем та працівниками, з гарантією безпечних умов праці, забезпеченні пільг, компенсацій і пенсій за роботу в несприятливих умовах праці.

Які можуть бути наслідки, якщо атестацію не проводити?
По-перше, якщо атестацію не проводили, але підприємство несе затрати на виплату компенсацій і надання гарантій працівникам (додаткові відпустки, підвищена оплата праці, спецодяг тощо), під час перевірки можуть виникнути запитання з приводу правомірності таких виплат, а також проблеми з оподаткуванням таких виплат.

По-друге, якщо підприємство не проведе атестацію і не надаватиме працівникам належні гарантії та компенсації, то кожен, хто працює у шкідливих умовах праці, може звернутися до суду і вимагати відшкодування матеріального і морального збитку. У такому разі відсутність даних щодо проведення атестації стане доказом провини роботодавця.

По-третє, не провівши атестацію робочих місць, ви порушити законодавство про охорону праці, зокрема вимоги вищевказаної постанови КМУ від 01.08.1992 № 442. У цьому разі керівник підприємства може бути притягнений до адміністративної відповідальності у вигляді сплати штрафу.

«Центр охорони праці та пожежної безпеки» готовий допомогти вам організувати проведення атестації робочих місць за умовами праці «під ключ». За результатами проведеної атестації ви отримаєте всі необхідні протоколи, накази, карти та висновки.